Dekanımız Prof. Dr. Kemal Kutgün EYÜPGİLLER'in açılış töreni konuşması

Sayın Rektörüm, Değerli Dekanlar, Sayın Genel Sekreter, Değerli Öğretim Üyeleri,

İ.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünün ilk öğrencileri,

Fakültemizin 2019 – 2020 Eğitim - Öğretim yılı güz yarıyılı açılış törenine hoşgeldiniz!

Sevgili Öğrenciler, 2019 YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı engelini aşarak Fakültemizde öğrenim görmeye hak kazandınız. Sizleri başarınızdan dolayı kutluyorum. Fakültemize hoş geldiniz. Bugüne kadarki eğitim-öğretim hayatınızdaki başarınızın üniversite yaşamınızda da sürmesini yürekten diliyorum.

Bildiğiniz üzere Mimarlık Fakültemiz 11 Mart 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararıyla İstanbul Üniversitesi’nin 15. Fakültesi olarak kurulmuş olup, Fakültemizde dört bölüm bulunmaktadır. Bunlar Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlaması, İç mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümleridir. Bu dört bölümün her birinin alanında ülkemizin en güçlü bölümlerden biri olmaları hedefimizdir.

Kurucu dekanlığını üstlendiğim Mimarlık Fakültemiz için ilk hedefim 2019 Eylülünde mimarlık bölümünde eğitime başlamaktı. 2018 Haziran ayında göreve başlayışımın ardından Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Mahmut Ak’ın sınırsız desteği ve ekip arkadaşlarımın gayretleriyle bu hedefe ulaşmış olmanın gurur ve sevincini taşıyorum. Bu kapsamda başta Fakülte Sekreterim Aliye Yücel ve Şef Vedat Bolat olmak üzere ekibime teşekkür ediyorum

Bugünden sonra hedefimiz öncelikle tüm bölümlerde lisans programlarını başlatmak ve eş zamanlı olarak tüm programlarda yüksek lisans programlarını hayata geçirmektir. Bu bağlamda Mimarlık Yüksek Lisans programımızın YÖK onayına gönderilmek üzere hazır olduğunu eklemek isterim. ŞBP bölümünün YL programı için YÖK’ten onay alınmış olup, tüm lisans programları için hedefimiz 2020-2021 eğitim yılıdır. Bu sürecin ardından Doktora programları için hazırlıklarımız devreye girecektir.

Sevgili Öğrenciler,

İ.Ü. Mimarlık Fakültesini tercih etmenizin pek çok gerekçesi olduğunu biliyoruz:

-Öncelikle İÜ Türkiye’nin en köklü üniversitesidir. Bunu yanı sıra dünya üniversiteleri arasında ülkemizi ilk sıralarda temsil etmektedir.

-Çok önemli bir başka neden, Mimarlık eğitiminin eşsiz bir konumda, Tarihi Yarımada’da / İstanbul’un merkezinde Beyazıt / Merkez Kampüsümüzde gerçekleştirilmesidir. Konumumuz mimarlık açısından çok önemli bir ayrıcalık taşımaktadır.

-Dünya’nın en eski kentlerinden biri olan İstanbul’da mimarlık eğitimi almanın, Roma - Bizans - Osmanlı ve çağdaş mimarinin abidevi yapılarına dokunma mesafesinde olmanın öğrencilerimize büyük fırsatlar sunacağını biliyoruz.

-Yeni kurulan bir fakülte olmamıza karşın eğitim kadromuz Türkiye’nin en iyi Mimarlık Fakültelerinde yetişmiş, doktora yapmış, bu fakültelerde mesleki deneyim kazanmış öğretim üyelerinden oluşmaktadır.

-Üniversitemizin fen bilimlerinde olduğu gibi sosyal bilimlerde de güçlü olmasının mimarlık eğitimini besleyecek bir husus olduğunun bilincindeyiz.

Bu bakış açısıyla  MİSYON’umuz;

"Fakülteyi oluşturan tüm bölümlerin katılımıyla yerel ve küresel ölçekte disiplinlerarası çalışmalar yapan, mimarlık ortamını evrensel düzeye yükseltecek meslek insanı ve akademisyen yetiştirmektir."

VİZYON’umuzu ise;

"Ulusal kimlik ve değerlere bağlı, uluslararası ölçek ve standartlarda mesleki ve akademik faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir kurum haline gelmek, olarak belirledik."

Çıktığımız bu yolda, göreve başladığım andan itibaren gerek akademik ve idari kadromuzun oluşumu gerekse de fakültemizin mekânsal gelişimi sürecinde teşvik ve destekleri için Rektörümüz sayın Prof.Dr. Mahmut Ak’a, ve Üniversitemiz Genel Sekreteri Metin Küçük’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgili Gençler

Sizler İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde sadece bir meslek eğitimi almayacak, geleceğin başarılı mimarları arasında yer almanın yanı sıra teknik, sosyal ve kültürel yönlerden donanımlı birer insan olmak için gerekli ortamı da bulacaksınız.

Ne mutlu sizlere ki Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 1919 yılının yüzüncü yılında vatanına, milletine ve insanlığa faydalı olmak üzere mimarlık eğitimine başlıyorsunuz. İlelebet payidar kalacak Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında da ülkemizin seçkin mimarları olarak mezun olacaksınız.

Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda aydın, çağdaş, dünya çapında vizyona sahip, ahlaki ve etik değerlere bağlı, vicdanlı, ülkesini seven birer insan olarak yolunuzda ilerleyecek ve sizden sonra gelen genç kuşaklara da sizler yol göstereceksiniz.

Mimarlık zorlu ancak çok zevkli bir meslek. Mimarlığa gönül verenlerin bu yolda zorluklardan güç alarak, yılmadan yürüyeceğine inanıyorum. Hepinize başarılar diliyor, yeni eğitim öğretim yılınızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.